Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Προγράμματα Εκπαίδευσης

Για δεύτερη συνεχή χρονιά υλοποιήθηκε το πρόγραμμα με τίτλο "Το Παιδί, η Πόλη και τα Μνημεία" που διοργανώνεται από το Δήμο Αθηναίων, με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών : Καρούζου Μαίρης, Καλογερά Γιάννη και Ματσούκα Κωνσταντίνας και 20 μαθητών. Συγκεκριμένα υλοποιήθηκαν οι Δράσεις:

• Παρακολούθηση κύκλων σεμιναρίων καταγραφής κτηρίων αρχιτεκτονικής σημασίας από τη Monumenta και συμμετοχή των εκπαιδευτικών στα εργαστήρια Δημιουργικής Γραφής.
  • Ξενάγηση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών/μαθητών στην Εθνική Πινακοθήκη και Γλυπτοθήκη.
  • Παραγωγή βιντεοπαρουσίασης, κειμένων δημιουργικής γραφής και νοηματική ανάγνωσή τους από μαθητές.
  • Εργαστήρι γλυπτικής και κατασκευή γλυπτών. Συμμετοχή στην Έκθεση στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων.
  • Δημιουργία ομάδας διαβούλευσης που συμμετείχε στον αγώνα διαβούλευσης.
  • Συμμετοχή στη Τελετή Λήξης του Προγράμματος (16.05.2023), επίσημη προφορική παρουσίαση της συμμετοχής μας, προβολή της βιντεοπαρουσίασης.

Για να δείτε το σχετικό βίντεο πατήστε εδώ.

Κατά την φετινή σχολική χρονιά στο πλαίσιο μιας δραστηριότητας γκράφιτι το σχολείο μας ζωντάνεψε ακόμη περισσότερο με μαγικά χρώματα, πινέλα, χαρά, έμπνευση και πολλή δουλειά από τα παιδιά του Λυκείου και την βοήθεια 4 ενηλίκων: ενός καλλιτέχνη του δρόμου (street artist), τον κύριο Γιώργο Σκουρλή (καλλιτεχνικό ψευδώνυμο Giorgos Atek Skourlis) και 2 εκπαιδευτικών: τον κύριο Άγγελο Βλαχογεώργο (ΠΕ86) και την κυρία Βασιλική Παπαδοπούλου (ΠΕ 06),καθώς και του Διευθυντή μας, κυρίου Βασιλείου Κατωπόδη (ΠΕ 03). Ο καθένας απ το δικό του μετερίζι υπηρέτησε την Τέχνη, την ουσιαστική Εκπαίδευση και τελικά το σχολείο άλλαξε, ομόρφυνε σε τέτοιο σημείο που κι οι άλλοι τοίχοι άρχισαν να "ζηλεύουν" και περιμένουν πώς και πώς την επόμενη σχολική χρονιά για να γίνουν κι αυτοί "παλέτες χαράς".

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus KA 1, επικοινώνησαν μαζί μας μέσω της πλατφόρμας εκπαιδευτικών οι κυρίες María Enriqueta Moreno και María José Fernández Expósito, συνάδελφοι διδασκαλίας Αγγλικής Γλώσσας από το Δημόσιο Λύκειο πόλης Μοτριλ στην Γρανάδα της Ισπανίας, "The IES La Zafra" C/ Vicente Aleixandre no 6, 18600, Motril (Granada, Spain) υπό την Διεύθυνση του κυρίου Juan Manuel Ortíz Campillos. Οι συνάδελφοι αυτές εξέφρασαν το ενδιαφέρον να επισκεφθούν το σχολείο μας και να συμμετάσχουν σε μια εκπαιδευτική ανταλλαγή τύπου “Job-Shadowing” αφού το σχολείο τους ήδη έχει λάβει χρηματοδότηση στο πλαίσιο του Erasmus με αριθμό (2022-1-ES01 KA101-078532). Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας, που ανταποκρίθηκε στο αίτημα τους, ήταν η κυρία Παπαδοπούλου Βασιλική, ειδικότητας Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ 06).

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 27 επισκέπτες και κανένα μέλος