Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά στην περιβαλλοντικής εκπαίδευση των μαθητών μας

Η πόλη μας, η γειτονιά μας, το σχολείο μας έχουν ανάγκη από περισσότερο πράσινο. Οι μαθητές του Α3 του σχολικού έτους 2022-2023, με τη βοήθεια καθηγητών τους, συμμετείχαν σε ένα πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που είχε ως στόχο τη συντήρηση και την επέκταση του πράσινου στο σχολείο μας. Οι μαθητές, ταυτόχρονα με την ενημέρωσή τους σε θέματα περιαστικού πρασίνου και φροντίδας των καλλωπιστικών φυτών, α) φρόντισαν και β) επέκτειναν (7 νέα δέντρα, 60 νέα καλλωπιστικά φυτά και θάμνους, επιδιόρθωση και επαναλειτουργία συστήματος αυτόματου ποτίσματος) το υπάρχον (χάρη στις προσπάθειες παλαιότερων καθηγητών) σε γλάστρες και σε τμήμα του προαυλίου πράσινο του σχολείου κατά το χρονικό διάστημα μεταξύ Νοεμβρίου 2022-Μαΐου 2023.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 16 επισκέπτες και κανένα μέλος