Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2021-2022, ομάδα εκπαιδευτικών αποτελούμενη από τους Κωνσταντίνα Ματσούκα (ΠΕ02), Καρούζου Μαρία (ΠΕ02) και Ιωάννη Καλογερά (ΠΕ04.01) και 17 μαθητών της Β’ τάξης του 40ου ΓΕΛ Αθήνας, υλοποίησαν πρόγραμμα στο πλαίσιο σχολικών δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, με τίτλο «Το Παιδί, η Πόλη και τα Μνημεία» του Δήμου Αθηναίων.

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν οι ακόλουθες δράσεις:

α) Επίσκεψη και ξενάγηση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών στο πρόγραμμα στο ίδρυμα «Γεωργίου Ζογγολόπουλου» και στην υπαίθρια γλυπτοθήκη στον Δήμο Ψυχικού.

β) Παρακολούθηση του Α΄ κύκλου σεμιναρίων  καταγραφής κτηρίων αρχιτεκτονικής σημασίας από τη Monumenta.

γ) Παρακολούθηση από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς στο πρόγραμμα των εργαστηρίων «Ρητορικής» και «Οπτικοακουστικών Μέσων».

δ) Προετοιμασία της μαθήτριας Μυρτούς Στεφανή (Β3) από θεατροπαιδαγωγό της Τεχνόπολης και συμμετοχή της στην «Έκθεση προφορικών Μαρτυριών: Θυμάμαι το 22» στο Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου.

ε) Επίσκεψη και ξενάγηση του συνόλου των εκπαιδευτικών και μαθητών στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών (ΑΣΚΤ): καταγραφή των χώρων και των εκθεμάτων με χρήση φωτογραφιών και βίντεο.

στ) Παραγωγή βιντεοπαρουσίασης που ενσωμάτωσε το ψηφιακό υλικό που συλλέξαμε στην Α.Σ.Κ.Τ., κείμενα δημιουργικής γραφής των μαθητών (πεζά και ποιητικά) και τη νοηματική ανάγνωσή τους από μαθητές. Πατήστε εδώ για να δείτε τη βιντεοπαρουσίαση.

ζ) Δημιουργία ομάδας ρητορικής και συμμετοχή της ομάδας στα σεμινάρια προετοιμασίας  για τους Ρητορικούς Αγώνες της 20ής Μαΐου 2022.

η) Συμμετοχή στην Τελετή Λήξης του Προγράμματος για τα Λύκεια (στις 18/5/2022) με παρουσίαση από τη μαθήτριά μας Κλεοπάτρα Νικολαϊδου (Β2) της συμμετοχής μας στο πρόγραμμα και προβολή της βιντεοπαρουσίασης: συμμετοχή της ομάδας παρουσίασης σε εικαστικό εργαστήριο κατασκευής graffiti.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 40 επισκέπτες και κανένα μέλος