Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων

Βουλή των Εφήβων-Σχολική χρονιά 2022-2023

Η «Βουλή των Εφήβων – Βήματα Δημοκρατίας: Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή» είναι εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργανώνεται σε ετήσια βάση από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Α΄ και Β΄ τάξης Λυκείου των σχολείων της Ελλάδας και των ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ. Το σχολείο μας συμμετείχε σε αυτό το πρόγραμμα μέσω δεκατεσσάρων μαθητών και θα εκπροσωπηθεί στην ΚΖ’ Σύνοδο μέσω της Αγγελικής Κακαρίμπα μαθήτριας της Α’ τάξης. Με κεντρικό θέμα την καταπολέμηση του φαινομένου της βίας, οι μαθητές συμμετείχαν σε παιχνίδια γνωριμίας, συγκρότησαν ομάδες και πραγματοποίησαν διάφορες προτεινόμενες δράσεις για την εμβάθυνση στην έννοια των δικαιωμάτων και της συγκεκριμένης θεματικής.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 63 επισκέπτες και κανένα μέλος