Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας κατά του σχολικού εκφοβισμού (bulling)

Τώρα γνωρίζω-Δε φοβάμαι

Τα τελευταία χρόνια πληθαίνουν στα σχολεία τα περιστατικά άσκησης βίας, επαναλαμβανόμενης και εσκεμμένης, μεταξύ μαθητών με σκοπό την πρόκληση αναστάτωσης και πόνου (bulling). Στα πλαίσια της προσπάθειας αντιμετώπισης αυτού του φαινομένου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2022-2023, ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας κατά του σχολικού εκφοβισμού με τίτλο «Τώρα γνωρίζω-Δε φοβάμαι». Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ενημερώθηκαν ποικιλοτρόπως για θέματα: α) σχολικού εκφοβισμού (υποκείμενα, συμπεριφορά, τρόποι αντιμετώπισης) β) ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου (εργαλεία, κίνδυνοι, τρόποι αντιμετώπισης) και γ) οπτικοακουστικού αλφαβητισμού (παραγωγή βίντεο). Προϊόν της αποκτηθείσας γνώσης ένα βίντεο, αποτέλεσμα ομαδικής εργασίας με ενθουσιασμό και μεράκι.

Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 47 επισκέπτες και κανένα μέλος