Κατά την φετινή σχολική χρονιά στο πλαίσιο μιας δραστηριότητας γκράφιτι το σχολείο μας ζωντάνεψε ακόμη περισσότερο με μαγικά χρώματα, πινέλα, χαρά, έμπνευση και πολλή δουλειά από τα παιδιά του Λυκείου και την βοήθεια 4 ενηλίκων: ενός καλλιτέχνη του δρόμου (street artist), τον κύριο Γιώργο Σκουρλή (καλλιτεχνικό ψευδώνυμο Giorgos Atek Skourlis) και 2 εκπαιδευτικών: τον κύριο Άγγελο Βλαχογεώργο (ΠΕ86) και την κυρία Βασιλική Παπαδοπούλου (ΠΕ 06),καθώς και του Διευθυντή μας, κυρίου Βασιλείου Κατωπόδη (ΠΕ 03). Ο καθένας απ το δικό του μετερίζι υπηρέτησε την Τέχνη, την ουσιαστική Εκπαίδευση και τελικά το σχολείο άλλαξε, ομόρφυνε σε τέτοιο σημείο που κι οι άλλοι τοίχοι άρχισαν να "ζηλεύουν" και περιμένουν πώς και πώς την επόμενη σχολική χρονιά για να γίνουν κι αυτοί "παλέτες χαράς".

Διότι τι είναι Τέχνη τελικά;

Είναι διάλογος με το μέσα και το έξω, με τον εαυτό μας και τους άλλους γύρω μας. Είναι ο τρόπος μας να απεικονίσουμε και να ερμηνεύσουμε τον κόσμο. Ταυτόχρονα, είναι μια γέννηση και αναγέννηση, ένα παιχνίδι, μια φωτιά που σιγοκαίει καιρό και ξάφνου οι σπίθες πετάγονται για να δημιουργήσουν κόσμους όμορφους, χρωματιστούς, ελεύθερους.

• Ομάδα Γκράφιτι (1 street artist - 35 μαθητές - 2 καθηγητές - 7 διαφορετικές επιφάνειες) στο 40ο Γ.Ε.Λ. Αθήνας για μια εβδομάδα τον Απρίλη του 2023.
  • Φωτογραφίες και βίντεο: Κλεοπάτρα Νικολαίδου (μαθήτρια τμήματος Γ2)
  • Κείμενο και τελική σύνθεση παρουσίασης: Παπαδοπούλου Β. (ΠΕ 06)

Για να δείτε το σχετικό βίντεο πατήστε εδώ.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 34 επισκέπτες και κανένα μέλος