Για δεύτερη συνεχή χρονιά υλοποιήθηκε το πρόγραμμα με τίτλο "Το Παιδί, η Πόλη και τα Μνημεία" που διοργανώνεται από το Δήμο Αθηναίων, με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών : Καρούζου Μαίρης, Καλογερά Γιάννη και Ματσούκα Κωνσταντίνας και 20 μαθητών. Συγκεκριμένα υλοποιήθηκαν οι Δράσεις:

• Παρακολούθηση κύκλων σεμιναρίων καταγραφής κτηρίων αρχιτεκτονικής σημασίας από τη Monumenta και συμμετοχή των εκπαιδευτικών στα εργαστήρια Δημιουργικής Γραφής.
  • Ξενάγηση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών/μαθητών στην Εθνική Πινακοθήκη και Γλυπτοθήκη.
  • Παραγωγή βιντεοπαρουσίασης, κειμένων δημιουργικής γραφής και νοηματική ανάγνωσή τους από μαθητές.
  • Εργαστήρι γλυπτικής και κατασκευή γλυπτών. Συμμετοχή στην Έκθεση στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων.
  • Δημιουργία ομάδας διαβούλευσης που συμμετείχε στον αγώνα διαβούλευσης.
  • Συμμετοχή στη Τελετή Λήξης του Προγράμματος (16.05.2023), επίσημη προφορική παρουσίαση της συμμετοχής μας, προβολή της βιντεοπαρουσίασης.

Για να δείτε το σχετικό βίντεο πατήστε εδώ.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 172 επισκέπτες και κανένα μέλος